View Categories

OC dla nauczyciela

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minut

Ubezpieczenie uczniow

Polisa OC dla nauczyciela nie jest obowiązkowa. Jednak każda profesja niesie za sobą różne zagrożenia związane z możliwością wyrządzenia komuś szkody. W przypadku nauczycieli to zagrożenie jest dość specyficzne, np. wtedy, kiedy nauczyciel bierze pod opiekę nieletnich – podopieczni bardzo często nie myślą o skutkach swoich zachowań i nawet niechcący doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji. Nie każdy wie, że gdy dwóch dziesięciolatków pobije się na przerwie, nauczyciel sprawujący opiekę nad tymi uczniami musi liczyć się z tym, że rodzice tych uczniów, mogą wystąpić do niego z roszczeniem zapłaty np. za rozbite okulary, telefon, czy zniszczoną odzież. Może też się zdarzyć, że roszczenie będzie dotyczyło kosztów leczenia dentystycznego lub innych. 

Co obejmuje OC nauczyciela

OC nauczyciela obejmuje następstwa szkód, które nauczyciel wyrządził ze swojej winy podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Obejmuje następstwa szkód zarówno rzeczowych (w przedmiotach) jak i osobowych (uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia – nie własny).

Czy nauczyciel może być bez winy i jednocześnie być odpowiedzialnym za szkodę?

Nie, ale może być pociągniętym do odpowiedzialności. To znaczy, że ktoś może uważać, że należy mu się odszkodowanie lub zadośćuczynienie za działania nauczyciela. Odpowiedzialność nauczyciela kształtuje się na zasadzie art. 415 kodeksu cywilnego – czyli na zasadzie winy.

Art. 415 KC: „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.”

W jakich przypadkach nauczyciel jest winny a w jakich nie?

Aby nauczyciela obarczyć winą, a co za tym idzie odpowiedzialnością, trzeba mu wykazać, że złamał prawo lub zachował się inaczej, niż większość nauczycieli w podobnej adekwatnej sytuacji. Dokonał deliktu, czyli odstępstwa od obowiązującego prawa lub norm, lub odstępstwa od po prostu zdrowego rozsądku. Nie zachował się zgodnie z wzorcem należytej staranności. Wzorzec powinien być obiektywny, a nie idealny. Obiektywny to taki, który bierze pod uwagę oczekiwania społeczne, a nie wyobrażenia poszkodowanego. Podwyższony wzorzec jest wymagany od przedsiębiorcy, niektórych zawodów i członków zarządu, ale nie od nauczyciela. To w praktyce oznacza, że sam fakt, że coś się wydarzyło na lekcji, na przerwie, na wycieczce, podczas pełnienia pieczy nad uczniami, nie oznacza automatycznie winy nauczyciela.

Poszkodowany, aby dostać pieniądze od ubezpieczyciela, musi nauczycielowi winę udowodnić. Stanowi o tym artykuł 6 kodeksu cywilnego – czyli:

„Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”

Co to oznacza? To oznacza, że nauczyciel nie musi się tłumaczyć, ale poszkodowany, jeśli chce „wywodzić skutki prawne” – czyli np. chce otrzymać pieniądze, musi nauczycielowi udowodnić winę.

Przykłady szkód, za które odpowiada nauczyciel:

Nauczyciel ponosi odpowiedzialność, gdy ze swojej winy np.:

  • uszkodzi telefon ucznia,
  • uszkodzi inne mienie należące do kogokolwiek,
  • doprowadzi do wypadku,
  • doprowadzi do uszkodzenia ciała ucznia,
  • doprowadzi do utraty danych osobowych,
  • doprowadzi do rozstroju zdrowia ucznia,
  • doprowadzi do innych szkód lub krzywd w związku z wykonywaniem zawodu nauczyciela.

Dwa rodzaje, „stopnie” winy:

  • Wina nieumyślna – zazwyczaj da się ubezpieczyć. To rodzaj zdarzenia przypadkowego, w wyniku złamania prawa, lub jakiegoś zaniedbania lub nieroztropności. mieści się w nim zwykłe niedbalstwo, jak i rażące niedbalstwo. Jest to rodzaj zachowania „a’la idiota”. Czyli zachowanie durne, głupie, nierozsądne. To rodzaj znacznego zaniedbania, znajdujący się blisko granicy winy umyślnej. Dlaczego? Ponieważ wynika on z braku przewidywania ryzyka zaistnienia szkody. Jest obok lekkomyślności, niedbalstwa i winy umyślnej jednym ze stopni oceny działania lub zaniechania ubezpieczonego w razie szkody. Jest jednak coraz częściej podlegający ochronie w ubezpieczeniach OC.
  • Wina umyślna – czyli celowe działanie z zamiarem – nie do ubezpieczenia (chociaż są wyjątki).

 

Przepis 827 Kodeksu Cywilnego brzmi następująco: „Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczający wyrządził szkodę umyślnie; w razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej lub zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności.” Wybierając ubezpieczenie OC nauczyciela, należy więc zwrócić uwagę, czy polisa obejmuje rażące niedbalstwo.

Czy ubezpieczenie OC nauczyciela jest obowiązkowe?

W Polsce ubezpieczenie OC nauczyciela jest dobrowolne, jednak każda profesja niesie za sobą różne zagrożenia związane z możliwością wyrządzenia komuś szkody. W przypadku nauczycieli to zagrożenie jest dość specyficzne, np. kiedy nauczyciel bierze pod opiekę nieletnich, podopieczni bardzo często nie myślą o skutkach swoich zachowań i nawet niechcący doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji. Nie każdy wie, że gdy dwóch dziesięciolatków pobije się na przerwie, nauczyciel sprawujący opiekę nad tymi uczniami musi liczyć się z tym, że rodzice tych uczniów mogą wystąpić do niego z roszczeniem zapłaty np. za rozbite okulary, telefon, czy zniszczoną odzież. Może też się zdarzyć, że roszczenie będzie dotyczyło kosztów leczenia dentystycznego lub innych. W takich przypadkach OC nauczyciela jest najbardziej potrzebne.

Najczęściej zadawane pytania o OC nauczyciela obejmują kwestie dotyczące zakresu ochrony i kosztów ubezpieczenia. Zdarzenia objęte ubezpieczeniem mogą dotyczyć nie tylko działań podejmowanych w placówkach oświatowych, ale także sytuacji występujących w trakcie organizacji zajęć pozalekcyjnych. Dlatego ubezpieczenie dla nauczycieli jest nieobowiązkowym, aczkolwiek istotnym elementem zabezpieczenia dla pracowników oświaty.

Polisa OC dla nauczyciela jest istotnym elementem ochrony w zawodzie nauczyciela i wychowawcy. W związku z wykonywaniem pracy nauczyciela, posiadanie ubezpieczenia OC, staje się kluczowym zabezpieczeniem przed ewentualnymi roszczeniami związanymi z szkodami powstałymi w trakcie pracy. Przy dzisiejszej roszczeniowej postawie rodziców, którzy nierzadko korzystają z pomocy prawników, można się wszystkiego spodziewać. Rodzic poszkodowanego ucznia (np. kiedy dziecko złamie rękę, zostanie pobite, okradzione itp.) bardzo często obwinia nauczyciela. Nauczyciel dostaje wezwanie do zapłaty, albo do sądu i bez polisy ma kłopot. Każde zdarzenie jest inne i odpowiedzialność rozpatruje się indywidualnie. Poczucie nauczyciela o braku winy nie ma tu znaczenia, bo rodzice i ich prawnik mogą to widzieć inaczej.

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje m.in. zaniedbania leżące po stronie nauczyciela, co jest szczególnie istotne w kontekście zaufania publicznego do profesji. Gdy nauczyciel posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej związane z wykonywanym zawodem ma pewność, że w przypadku pojawienia się roszczenia firma ubezpieczeniowa przeprowadzi profesjonalne postępowanie likwidacyjne, w toku którego ustali odpowiedzialność nauczyciela lub jej brak. Następnie, w przypadku gdy nauczyciel będzie odpowiedzialny za szkodę, wypłaci odszkodowanie.

Nauczyciel, który nie posiada polisy, naraża się na koszty nie tylko związane z wypłatą odszkodowania lub zadośćuczynienia. Musi się też liczyć z kosztami prawnymi związanymi z ustaleniem odpowiedzialności odszkodowawczej. W przestrzeni publicznej działa wiele kancelarii odszkodowawczych, które zatrudniają najlepszych prawników. Nauczyciel bez polisy stoi z góry na przegranej pozycji w zderzeniu z taką kancelarią. Posiadanie polisy sprawia, że za nauczycielem stoi cały sztab prawników z firmy ubezpieczeniowej, którzy doskonale wiedzą jak poradzić sobie z takimi roszczeniami i które z nich są zasadne, a które nie. OC nauczyciela w praktyce daje rodzaj ochrony prawnej. Jest to ochrona prawna nauczyciela w postaci likwidowania szkody w przypadku roszczenia. Nie należy jednak mylić tego z pokrywaniem kosztów obrony, gdy nauczyciel wynajmie samodzielnie sobie prawnika.

Zakres ubezpieczenia obejmuje działalność zawodową nauczyciela, w tym wykonywanie czynności zawodowych nauczyciela oraz zajęcia pozalekcyjne. W przypadku poszkodowanego ucznia, ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z zaniedbaniami nauczyciela, co może być kluczowe dla ochrony finansowej.

Ubezpieczenie OC na wycieczce szkolnej

Ubezpieczenie OC na wycieczce szkolnej jest niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście ogromnej odpowiedzialności, jaką ponoszą nauczyciele lub wychowawcy.

Podczas szkolnej wycieczki zazwyczaj opiekunami są nauczyciele, a czasami dołączają również rodzice. Jak wygląda kwestia odpowiedzialności cywilnej opiekuna w takiej sytuacji? Nauczyciel pełniący rolę opiekuna ponosi odpowiedzialność zawodową, natomiast rodzic, który opiekuje się dziećmi podczas wycieczki, odpowiada na gruncie prywatnym. Jakie ubezpieczenie zabezpieczy nauczyciela, a jakie rodzica?

Ważne: Warunki ubezpieczenia zawsze opisują co jest wyłączone z ochrony. Przykłady wyłączeń:

  • Umyślne wyrządzenie szkody
  • Działanie pod wpływem alkoholu, itd

W przypadku wycieczek zagranicznych warto zwrócić uwagę na zakres terytorialny polisy OC. Jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś dobrze i właściwie chroniony jako nauczyciel lub rodzic – zrób to z nami – bądź Pewny.PL

Ile kosztuje OC dla nauczyciela?

Zazwyczaj cena ubezpieczenia OC obejmuje szkody osobowe oraz uszkodzenie sprzętu w trakcie zajęć szkolnych. Warto rozważyć dobrowolne ubezpieczenie, które może być korzystne, szczególnie w przypadku nieszczęśliwych wypadków.

Zgodnie z polskim prawem, nauczyciel ponosi odpowiedzialność za prowadzenie działalności edukacyjnej, co czyni kompleksowe ubezpieczenie niezbędnym.

Dobra roczna polisa z rozszerzeniem terytorialnym na cały świat i z włączonym rażącym niedbalstwem kosztuje tylko 51 zł na sumę gwarancyjną 300 000 zł.

Chcę OC nauczyciela

W jakich sytuacjach zadziała polisa OC dla nauczyciela?

Nauczyciel jest zawodem zaufania publicznego i ponosi odpowiedzialność za skutki swoich działań. Ubezpieczenia OC dla nauczycieli mogą obejmować różnorodne zdarzenia, w tym te, które mogą wystąpić podczas zajęć pozalekcyjnych, wycieczek, wyjść do kina, teatru, muzeum, spacerów, spotkań poza szkołą i innych aktywności, podczas których nauczyciel sprawuje opiekę nad dziećmi. W sytuacji, gdy nauczyciel przypadkowo wyrządzi szkodę uczniowi lub innym osobom, jego polisa OC zapewni ochronę finansową. W ten sposób, nauczyciel skutecznie zabezpiecza siebie i swoich podopiecznych, a także ma pewność, że jest chroniony w trudnych sytuacjach.

Wszystkie czynności zawodowe, jakie wykonuje nauczyciel są objęte ochroną: np. sprawowanie opieki nad dziećmi w szkole i po za nią, wszelkie wyjazdy, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum, spacery, spotkania poza szkołą i inne aktywności zawodowe.

Jak zgłosić zdarzenie z OC dla nauczyciela?

Szkodę zgłasza do ubezpieczyciela poszkodowany lub jego rodzic / opiekun prawny. Zgodnie z Art. 6 Kodeksu Cywilnego, musi wykazać winę nauczyciela. To poszkodowany musi udowodnić, że nauczyciel popełnił błąd lub zaniechał jakiejś czynności. Po takim zgłoszeniu, zakład ubezpieczeń zwraca się do nauczyciela z pytaniem o jego stanowisko w tej sprawie i to jak on widzi zaistniałą sytuację. Opisuje stan faktyczny zaistniałej sytuacji. Poczucie winy nauczyciela ma mniejsze znaczenie, niż rzeczywista odpowiedzialność prawna. W realnym świecie mamy przykłady w których nauczyciel jest przekonany o swojej winie, a w rzeczywistości brak jest podstaw prawnych do uznania go winnym zaistniałej szkody. Mamy też przykłady odwrotne, gdzie przekonanie nauczyciela o braku swojej winy jest prawnie błędne. Ubezpieczyciel bada stan faktyczny i prawny, a nie przekonanie nauczyciela. To jest potężny atut posiadania polisy OC zawodowego nauczyciela.

Dlaczego jako opiekun i nauczyciel powinieneś mieć polisę OC?

  • Bo bez polisy Twoje argumenty zmiażdży np. kancelaria odszkodowawcza;
  • Bo nikt nie potrafi zapobiec wszystkim wypadkom;
  • Bo w ramach polisy masz gwarancję prawnego zbadania sprawy.
Podeślij to innym nauczycielom, bo może akurat tego nie wiedzą.

Zaskocz też swojego dyrektora

Podeślij mu/jej informacje, jak może zdobyć dodatkowe pieniądze dla szkoły – ZOBACZ TUTAJ

Sprawdź, jak obniżyć koszty ubezpieczenia mieszkania – TUTAJ

Interesujące? Udostępnij!