View Categories

Prosta, lecz jakże ważna lekcja

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minut

Ubezpieczenia prostsze niż dotychczas

„Polisa dzisiaj, bo jutro może być już za późno” – Pewny.PL

Tak, ubezpieczenia z punktu widzenia laika mogą być proste, jeśli podzielimy je na dwa rodzaje – ale o tym za chwilę. Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), spora część Polaków jest niedoinformowana i pełna luk ubezpieczeniowych. Zwyczajnie jesteśmy źle, słabo lub czasem kompletnie nieubezpieczeni. Okazuje się, że mamy sporo polis niedostosowanych do naszych aktualnych potrzeb. Często nie mamy tych najważniejszych ubezpieczeń, lub mamy je niedopasowane lub źle zawarte. Ubezpieczamy rzeczy, a często zapominamy o własnym zdrowiu i życiu. W przypadku ubezpieczeń na życie, dość ciekawym testem jest pytanie: „Masz testament?” Według danych statystycznych, tylko 11% dorosłych Polaków ma spisany testament. Spisali go, bo wiedzą jak to ważne. Ci co go jeszcze nie mają, najprawdopodobniej nie znają zagrożeń wynikających z jego braku. Przykład: rodzina 2+2 – umiera mąż bez testamentu. Wdowa, która została z małoletnimi dziećmi, nie nie może sprzedać mieszkania bez zgody sądu. Gdy jest testament – problem znika. Czy wiesz, że spisany testament, aby był ważny, może mieć tylko jedną z dwóch form? Notarialny lub spisany odręcznie – na komputerze się nie liczy – ot taka ciekawostka.

 Podstawa ubezpieczeń

ubezpieczenia dzielą się na dwa rodzaje:

Istotne i mniej istotne.

Taki podział to absolutny fundament, od którego powinno się zacząć analizowanie swoich ubezpieczeń. Ubezpieczenia istotne, to wszystkie ubezpieczenia obowiązkowe oraz te, które zabezpieczają Cię w przypadku zdarzeń powodujących znaczne skutki finansowe. Takie skutki, które przewyższają Twoje możliwości finansowe.  Tak jak miliarder nie potrzebuje auto casco na swoje Bugatti, bo ma pieniądze, tak Ty nie ubezpieczasz swojego długopisu od złamania, bo Cię stać na kupienie nowego długopisu. Jeśli jednak wziąłeś kredyt na budowę domu, to bank często obliguje Cię do ubezpieczenia domu. W przeciwnym razie w przypadku, gdyby dom spłonął, zostałbyś bez domu z kredytem i bez zdolności kredytowej. Oto przykłady ubezpieczeń istotnych:

Jak sprawdzić czy moje polisy są w porządku? Zrób audyt ubezpieczeniowy.

Czym jest audyt ubezpieczeniowy?

Audyt ubezpieczeniowy – czyli przegląd Twoich polis. Analiza ubezpieczeń pod względem zakresów i sum ubezpieczenia. Taki audyt da Tobie obraz posiadanych ubezpieczeń w zestawieniu z mapą potencjalnego ryzyka. Wskazuje które z obszarów masz dobrze chronione, które słabo, a które wcale. Wskazuje potencjalne ryzyka, które masz niezabezpieczone polisami. Wskazuje nam też, które ubezpieczenia są nam niepotrzebne. Które polisy są istotne, a które nie istotne.

Podział na ubezpieczenia dobrowolne i obowiązkowe

Ten podział jest już bardziej praktyczny dla Ciebie. Część ubezpieczeń jest obowiązkowa. Ten obowiązek może mieć różne źródła:

  • obowiązek wynikający z prawa – np. ubezpieczenie OC komunikacyjne, OC w niektórych zawodach lub ubezpieczenie wycieczki zagranicznej organizowanej przez szkołę;
  • obowiązek wynikający z zawarcia dobrowolnej umowy – np. kredytu hipotecznego na mieszkanie, w której to kredytobiorca zobowiązuje się do zawarcia umowy ubezpieczenia;
  • obowiązek nieformalny pod presją – np. wszyscy pracownicy muszą przystąpić do ubezpieczenia pracowniczego, bo takie widzimisię ma pracodawca lub kadrowa.

Kto powinien zrobić audyt ubezpieczeniowy?

Praktycznie każdy czyli:

  • Każda osoba fizyczna – czyli Ty też
  • Wolny zawód
  • Ekspert, specjalista
  • Instytucja – np. szkoła, biblioteka, urząd itd
  • Firma
  • Wspólnota Mieszkaniowa

Dlaczego warto zrobić bezpłatny audyt ubezpieczeniowy?

 

  • Sprawdzisz czy Twoje polisy odpowiadają Twoim potrzebom
  • Sprawdzisz luki w Twoich ubezpieczeniach
  • Sprawdzisz, czy Twoje polisy posiadają właściwy i aktualny rynkowy zakres
  • Sprawdzisz, czy nie przepłacasz za polisy
  • Unikniesz rozczarowań przy odszkodowaniach
  • Oszczędzisz czas i pieniądze
  • Uświadomisz sobie jakie ryzyka Ciebie dotyczą, o których dotychczas nie wiedziałeś.

Jak i kiedy warto zrobić audyt ubezpieczeniowy

Większość profesjonalnych pośredników ubezpieczeniowych potrafi taki audyt wykonać. Takie sprawdzenie warto zrobić u innego specjalisty – nie u tego u którego aktualnie kupujemy polisy. W przypadku większej firmy lub instytucji warto pokusić się o dwa niezależne audyty i je sobie porównać.

Na co uważać przy audycie?

Pamiętaj jednak, że przy niemal wszystkich audytach, da się coś znaleźć. Nie daj się nabrać przez nieprofesjonalnych pośredników. Profesjonalista nigdy nie skomentuje pracy innego pośrednika. Profesjanalista będzie się posługiwał zasadą: „Nie ważne jak jest, ważne jak być powinno”. Musi przy tym brać pod uwagę Twoje możliwości finansowe i świadamość ubezpieczeniową.

Ile kosztuje audyt ubezpieczeniowy?

Zazwyczaj taki audyt pośrednik chętnie zrobi za darmo. Dlaczego chętnie ? Bo jeśli wyjdą poważne luki i braki w polisach, liczy na to, że zmienisz osobę która obsługuje Twoje ubezpieczenia i to on będzie Twoim agentem. Pamiętaj, darmowy audyt nie zobowiązuje Cię do ubezpieczenia się u osoby robiącej audyt. Nie masz żadnych zobowiązań – przynajmniej tak to wygląda u nas w Pewny.PL Oczywiście przy bardzo dużych podmiotach – taki audyt może być płatny, ale to zazwyczaj wiadomo na samym początku rozmowy. Jeśli chcesz abyśmy my zrobili darmowy audyt Twoich polis – czytaj dalej

Jak przygotować się na taki audyt?

W zależności od tego czy robisz audyt osobisty czy firmowy będzie podobnie. Na sam początek wystarczą kopie lub skany wszystkich aktywnych polis. To pozwala na rozpoczęcie audytu. Oczywiście, potrzebne będą jeszcze dodatkowe informacje, które pozwolą na zbudowanie mapy ryzyk i porównie jej z ochroną jaką masz w tych polisach.

Zajrzyj do swoich polis już dzisiaj, bo jutro może być już za późno.

.

Interesujące? Udostępnij!