View Categories

Polisa OC przy sprzedaży samochodu – kto płaci?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minut

Polisa OC przy sprzedaży samochodu – co dzieje się z nią dzieje dalej? Które ubezpieczenia przechodzą na kupującego, a które automatycznie się kończą? Czy kupujący może korzystać z polisy poprzednika? Czy sprzedający może odmówić przekazania polisy? Co jeśli polisa jest na raty? Jakie obowiązki ma kupujący? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania. Znajdziesz też kilka wskazówek, jak uniknąć kar i problemów, w które najczęściej wpadają kupujący.

Co się dzieje z polisą OC (i innymi polisami) po sprzedaży pojazdu?

  • Obowiązkowe OC przechodzi na nowego właściciela.
  • Pozostałe ubezpieczenia dobrowolne (Auto Casco, NNW, Assistance itd.) rozwiązują się z chwilą sprzedaży pojazdu.
  • Sprzedający ma prawo do zwrotu składki za zerwane ubezpieczenia dobrowolne.
  • Sprzedający ma obowiązek przekazać kupującemu potwierdzenie zawarcia polisy OC.
  • Sprzedający otrzyma zwrot składki za OC.
  • Polisa nowonabywcy nie wznawia się automatycznie.

W Polsce, zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenie OC przechodzi na nowonabywcę, podobnie jak przegląd techniczny – jest przypisane do pojazdu, nie do właściciela.

Kto płaci za kolejne raty za polisę OC?

Teoretycznie, możesz tak się umówić z kupującym, że ten złoży wypowiedzenie umowy jako nowonabywca. Jeśli tak się stanie – masz prawo złożyć wniosek do ubezpieczyciela o zwrot składki. Ma to sens, gdy np. opłacisz składkę na cały rok i zaraz potem sprzedasz pojazd. Możesz też wskazać kupującemu, że ma opłacone OC prawie na cały rok, jako argument przy cenie pojazdu. Nie możesz jednak warunkować sprzedaży pojazdu od wypowiedzenia umowy przez kupującego. Nie możesz tego wpisać w umowę kupna-sprzedaży. Taki warunek jest niezgodny z prawem. Jeżeli chcesz, aby tak było – musisz się dogadać. Nowonabywca, który wypowiada umowę OC po poprzednim właścicielu, musi od razu wykupić własną polisę OC, ponieważ poprzednia wygasa z dniem wypowiedzenia.

Wysokie kary i dodatkowa odpowiedzialność – co zrobić po sprzedaży auta?

W ciągu 30 dni po sprzedaży pojazdu należy wykonać następujące czynności:

  • poinformować zakład ubezpieczeń o sprzedaży pojazdu,
  • napisać wniosek o zwrot składek za ubezpieczenia dobrowolne – jeśli były zawarte,
  • zgłosić sprzedaż do właściwego wydziału komunikacji.

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczyciela i do wydziału komunikacji leży po stronie zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Za nieprzerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni od daty zakupu starosta nakłada karę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Czy jak nabywca spowoduje szkodę na mojej polisie OC, to tracę zniżki za bezszkodowość?

Nie, chyba że zakład ubezpieczeń nie będzie wiedział o tym, że sprzedałeś pojazd. Między innymi, dlatego tak ważne jest poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela.

Podstawa prawna:

Art. 31 ustawy stanowi:

  1. W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się.
  2. W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W przypadku gdy posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania za okres od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, jest obowiązany podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.
  3. W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego posiadacz wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu. Jeżeli nastąpiło przeniesienie posiadania pojazdu mechanicznego zarejestrowanego bez przejścia lub przeniesienia prawa własności tego pojazdu, a dotychczasowy posiadacz pojazdu wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, kolejny posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu wejścia w posiadanie tego pojazdu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu.
  4. W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przez posiadacza pojazdu mechanicznego niebędącego właścicielem tego pojazdu, prawa i obowiązki tego posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia, przechodzą na właściciela pojazdu mechanicznego z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że właściciel pojazdu mechanicznego wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia.
Interesujące? Udostępnij!